Tempo nákazy v královéhradeckém regionu zrychluje

24. 11. 2021

V Královéhradeckém kraji pondělní plošné testování odhalilo 408 pozitivních žáků a 13 zaměstnanců ve školách a školských zařízeních. Nákaza se šíří také v pobytových sociálních službách. Vedení kraje na zhoršující se epidemickou situaci reaguje, žádá o pomoc armádu, aktivuje mobilní testovací tým, posiluje testovací a očkovací kapacity, pokračuje v systému podávání protilátek v nemocnicích a hledá lůžka pro doléčení pacientů.

Situace ve školách

Plošné testování neočkovaných žáků a studentů odhalilo v Královéhradeckém kraji 408 pozitivních žáků a 13 pozitivních zaměstnanců z celkového počtu 44 971 provedených antigenních testů. Vzhledem k těmto výsledkům a rostoucímu počtu nakažených osob v regionu se zvyšuje potřeba PCR testů. Laboratoře v kraji zdvojnásobily testovací kapacitu zhruba na 2 000 denně a kraj připravuje také aktivaci mobilního odběrového týmu, který by zajišťovala Armáda ČR při Fakultní nemocnici Hradec Králové. Ten by pomáhal s odběry ve školách.

Pobytové sociální služby

V pobytových sociálních službách v Královéhradeckém kraji má sice covidová situace rostoucí trend, ale není nikterak dramatický. K 23. listopadu bylo pozitivních 48 klientů z 3 250, dvacet pracovníků z 2 465 a dva zaměstnanci jsou v karanténě. Dvěma dávkami bylo oočkováno zhruba 95 procent klientů, třetí dávkou 65 procent klientů. Druhou dávku je také proočkováno 73 procent pracovníků a třetí, posilující dávkou zhruba 30 procent.

Pro návštěvy jsou uzavřena tato zařízení: Domov U Biřičky, Domov V Podzámčí – odlehčovací služba, DS Pilníkov, Domov Dědina, Geriatrické centrum Týniště nad Orlicí, Ústav sociálních služeb města Nová Paka. Hygienická opatření jednotlivá zařízení zpřísňují, aby se co nejvíce minimalizovalo riziko rozšíření nákazy.

Situace v nemocnicích

V regionu stoupají počty pacientů s covid-19, kteří vyžadují hospitalizaci. K dnešnímu dni je v kraji hospitalizováno celkem 236 pacientů s covid-19, na jednotkách intenzivní péče leží 39 pacientů. Některé nemocnice tak omezují plánované operační zákroky a posilují covidová pracoviště zdravotníky z jiných oddělení, aby zajistily potřebnou kapacitu a kvalitu poskytované péče. Kraj připravuje plán překládání necovidových pacientů do jiných zařízení na doléčení, aby se uvolnilo místo na akutních lůžkách v nemocnicích. Zvažovanými zařízeními jsou například Janské Lázně, léčebny dlouhodobě nemocných a podobná zařízení.

Vážným důsledkům onemocnění může zabránit včasné podání monoklonálních protilátek. Lékaři v krajských nemocnicích a Fakultní nemocnici Hradec Králové začali aplikovat monoklonální protilátky a od října do 21. listopadu už podali přes 593 infuzí. Zhruba dvě třetiny tohoto počtu bylo podáno ve fakultní nemocnici.

V krajských nemocnicích také pomáhají vojáci Armády ČR. Od 18. listopadu pracuje po dvou vojácích v jičínské, trutnovské a rychnovské nemocnici a od 22. listopadu vypomáhají tři vojáci v Oblastní nemocnici Náchod.

Počty očkovaných

V Královéhradeckém kraji bylo k 22. listopadu 321 406 lidí starších šestnácti let s ukončeným očkováním, což přesahuje 72 % obyvatel kraje. Posilující dávkou bylo naočkováno ke včerejšímu dni 36 120 lidí. Praktičtí lékaři již podali 105 594 dávek.

Počty nakažených

Ke včerejšímu dni testy odhalily 1041 nově pozitivních. Aktuálně je nejhorší situace v okrese Hradec Králové a zhoršuje se také na Rychnovsku.