Aktuality

14.leden V Královéhradeckém kraji za posledních deset let ubylo 9600 obyvatel

V Královéhradeckém kraji za posledních deset let ubylo 9600 obyvatel

Královéhradeckému kraji za posledních deset let ubylo 9583 obyvatel. Je to zhruba počet lidí, kteří žijí v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Počet obyvatel kraje trvale klesá posledních 30 let. Od roku 1991 do roku 2021 se počet obyvatel kraje snížil o 14.500 na loňských 538.333. Vyplývá to z prvních výsledků loňského sčítání lidu, které zveřejnil na webu Český statistický úřad. V celé republice loni žilo 10,52 milionu lidí; za deset let přibylo 87.600 obyvatel.

13.leden Epidemie v kraji začala znovu zrychlovat. Ze 70 % převládá varianta omikron

Epidemie v kraji začala znovu zrychlovat. Ze 70 % převládá varianta omikron

Počty nových případů covid-19 v Královéhradeckém kraji po prosincovém poklesu a 14denní stagnaci na přelomu roku začaly znovu růst. Za posledních sedm dnů v regionu přibylo 2 271 nově nakažených, o dvě stovky více než před týdnem. Podle výsledků testů v kraji nyní převládá nová varianta koronaviru omikron. Nárůst epidemie se zatím ale neprojevil v nemocnicích v regionu, kde mezitýdně mírně poklesl počet hospitalizovaných s touto nákazou. Situaci hejtman dnes projednal se starosty obcí s rozšířenou působností.

12.leden Kraj projedná vyšší podporu destinaček

Kraj projedná vyšší podporu destinaček

Královéhradecký kraj projedná navýšení finanční podpory, kterou každoročně poskytuje jednotlivým destinačním společnostem (DMO). Ty pomáhají rozvoji cestovního ruchu v jednotlivých turistických oblastech. Jejich rozvoj podporuje a aktivity koordinuje Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu.

12.leden Veřejná doprava reaguje na aktuální epidemickou situaci

Veřejná doprava reaguje na aktuální epidemickou situaci

Královéhradecký kraj se připravuje na možnost, kdy by kvůli vysoké nemocnosti řidičů autobusů a vlakových čet bylo ohroženo zajištění všech objednávaných spojů. Přijme taková opatření, aby dopad na cestující veřejnost v souvislosti s epidemií covid-19 byl co nejmenší.

11.leden Optimalizace středního školství: kraj upravuje nabídku vyučovaných oborů

Strategické záměry se týkají pěti krajských škol

Krajští radní schválili strategické záměry v oblasti školství, které se týkají pěti škol zřizovaných Královéhradeckým krajem. Ve školním roce 2022/23 hořická zemědělská akademie uvolní prostory v Lázních Bělohrad pro teoretickou výuku oborů novopacké Střední školy gastronomie a služeb. Ve stejném roce průmyslová škola Otty Wichterleho uvolní prostory v Červeném Kostelci pro některé obory trutnovské zdravotnické školy. A od školního roku 2023/24 novoměstská průmyslová škola ukončí výuku v areálu v Opočně.

11.leden Kraj připravil dotační programy za více než 140 milionů korun. Novinkou je podpora venkovských prodejen

Na podporu malých prodejen v kraji míří téměř dva miliony korun

Ke čtyřem desítkám provozovatelů malých prodejen míří finanční podpora za téměř dva miliony korun. Královéhradecký kraj tyto finanční prostředky získal prostřednictvím dotačního programu ministerstva průmyslu a obchodu Obchůdek 2021+. Finanční podporu získají provozovatelé prodejen například ve Velkém Vřešťově, Bohuslavicích nad Metují či Chvalči.

10.leden V Náchodě vyrostlo nové chráněné bydlení

V Náchodě vyrostlo nové chráněné bydlení

Šest klientů rokytnického Domova na Stříbrném vrchu se přestěhuje do nového chráněného bydlení v Náchodě. Rodinný dům s komunitní domácností postavil Královéhradecký kraj s pomocí dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.