Aktuality

27.leden Lidé v Královéhradeckém kraji si připomenuli oběti nacistických zločinů

Lidé v Královéhradeckém kraji si připomenuli oběti nacistických zločinů

Královéhradecký kraj se připojil k výzvě Velvyslanectví Státu Izrael v České republice sdílet společnou vzpomínku na životy milionů lidí po celém světě, kteří se stali obětmi nacistických zločinů během 2. světové války. Krajští zástupci symbolicky zapálili tři svíčky před pedagogickou fakultou v Hradci Králové. Právě v této budově byli ve 40. letech 20. století židovští občané shromažďování před nástupem do transportu. Podobné piety se uskutečnily v celém regionu.

27.leden I letos se v kraji uskuteční besedy na téma zdravotnické právo

I letos se v kraji uskuteční besedy na téma zdravotnické právo

Královéhradecký kraj uspořádá sérii se specialistou na zdravotnické právo Ondřejem Dostálem. Cílem je zvýšit informovanost veřejnosti v regionu o právech i povinnostech pacientů a zdravotnictví jako takovém. Od března do dubna se uskuteční pět besed v okresních městech, jednou pro laickou veřejnost a podruhé pro učitele a další pracovníky s dětmi a mládeží.

13.leden ilustračka

Spolupráce kraje a České komory architektů podpoří kvalitnější architekturu v regionu

Královéhradecký kraj a Česká komora architektů uzavřely dohodu posilující vzájemnou spolupráci při propagaci architektury a realizování kvalitních návrhů staveb ve veřejných zakázkách. Vedení kraje bude zadávat své stavební investice častěji prostřednictvím architektonické soutěže, připravuje vznik centra pro architekturu a nabídne i metodickou pomoc městům a obcím v regionu.

12.leden ilustračka

Komiks z dílny jičínského muzea netradičním způsobem seznamuje s místní historií

Regionální muzeum a galerie v Jičíně vydalo těsně před vánočními svátky komiks pro děti i dospělé, který netradičním způsobem seznamuje s historií Jičínska a zároveň obrazovou formou představuje některé předměty ze sbírek muzea. Publikace vznikla po více než třech letech práce a její vznik podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

11.leden ilustračka

Na podporu hradeckých divadel, filharmonie i archeoparku Královéhradecký kraj uvolní 13 milionů korun

Radní Královéhradeckého kraje schválili poskytnutí finančních prostředků pro čtyři obecně prospěšné společnosti působící v kulturní oblasti v regionu. Jedná se o Klicperovo divadlo v Hradci Králové, Filharmonii Hradec Králové, Divadlo Drak a Archeopark Všestary. Těmto organizacím hodlá kraj na jejich provoz poskytnout souhrnnou částku přesahující 13,4 milionu korun. O tomto záměru budou ještě hlasovat krajští zastupitelé 30. ledna.

10.leden ilustračka

Hradec Králové, Vrchlabí, Novou Paku, Špindlerův Mlýn a Trutnov už za 12 dní ovládne Olympiáda dětí a mládeže

Zapálením olympijského ohně v neděli 22. ledna na zimním stadionu v Hradci Králové začne jubilejní 20. ročník Olympiády dětí a mládeže v Královéhradeckém kraji. O medaile se v 10 sportovních disciplínách mladí sportovci utkají ve čtyřech partnerských městech. Fanoušci mohou zcela zdarma přijít fandit na stadion do Nové Paky, na sjezdovky do Špindlerova Mlýna, do běžeckého areálu Vejsplachy ve Vrchlabí nebo na zimní stadion do Trutnova.

9.leden Kraj staví na okraji Hradce Králové nové pobytové zařízení

Kraj staví na okraji Hradce Králové nové pobytové zařízení

Královéhradecký kraj staví v hradecké místní části Roudnička nový domov pro osoby se zdravotním postižením. Nové zařízení vznikne na místě bývalého národního výboru a předpokládané náklady dosáhnou přibližně 74 milionů korun. Kraj na stavbu získal dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj ČR ve výši 54 milionů korun.

9.leden V krajských nemocnicích se loni narodilo 2866 dětí

V krajských nemocnicích se loni narodilo 2866 dětí

V porodnicích náchodské, jičínské, trutnovské a rychnovské nemocnice se v roce 2022 narodilo celkem 2866 novorozenců, o 82 novorozenců více než v předchozím roce 2021. Na svět přišlo 1380 dívek a 1486 chlapců. Pětina dětí (579) se narodila císařským řezem.